April 28, 2009

AFSAD Soyut Fotoğraf Atölyesi "tin" Sergisi Viyana'da..


Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği'nin (AFSAD) "Tin" adını verdiği soyut fotoğraflar sergisi Viyana'daki tarihi Hofburg sarayında törenle açıldı. Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel'in himayesinde düzenlenen "soyut fotoğraflar" sergisinin açılışında 200 kadar Türk ve Avusturyalı sanatsever hazır bulundu.

Serginin açılışında konuşan Türkiye'nin Viyana büyükelçisi Selim Yenel, 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığını anımsatarak, AFSAD soyut fotoğraflar sergisinin de bu tarihi günün yıl dönümünde açılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye-Avusturya ilişkilerinin sadece 1. ve 2. Viyana kuşatması ve Türk kahvesi, Türk lalesinin Avrupa'ya tanıtılmasından ibaret olmadığını ifade eden Büyükelçi Yenel, "Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türkiye'ye yerleşen mimar Clemens Holzmeister, fotoğraf sanatçısı Otmar Pferschy gibi Avusturyalı sanatçılarla başlayan kültürel ilişkilerin bugün de gelişerek devam ettiğini" belirtti.

Büyükelçi Yenel, günlük yaşamın önemli bir parçası olan fotoğraf sanatının bu sergiyle iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere katkıda bulunmasını umduğunu kaydetti. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği(AFSAD)başkanı Gökhan Bulut da "Tin" adını verdikleri soyut fotoğraf sergisinde yer alan eserlerin, "Fotoğrafın optik özelliğinden dolayı ihtiyaç duyduğu nesnel gerçek objeden, düşünsel-gerçek yeni soyut obje açığa çıkarma kaygısını ifade ettiğini" söyledi.

Serginin açılış töreninde sanat yaşamlarını Viyana'da sürdüren Opera ikizleri Didem ve Sinem Balık kardeşler de küçük bir konser verdi. Tarihi Hofburg sarayındaki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT)salonunda açılan serginin 22 mayısa kadar açık kalacağı bildirildi. (AA)

Kaynak

No comments: